آموزش آیفون تصویری

 

رله آیفون تصویری چیست ؟

رله قطعه ای الکترونیکی  می باشد که کاربرد آن قطع یا وصل کردن ارتباط الکتریکی بین یک یا چند نقطه با یک فرمان کنترلی است. بعبارت دیگر رله یک نوع کلید الکترو مکانیکی است که بدون دخالت کاربر قطع و وصل میشود و مکانیزم عمل آن هم تغییر فرمان کنترلی است که رله بر اساس آن ساخته شده است که این فرمان دارای انواع گوناگون و پارامترهای مختلفی است و در آیفون تصویری کاربرد بسیاری دارد.

 

رله ها چند نوعند؟

رله ها بر اساس نحوه عملکردشان به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

۱- رله های الکترومکانیکی یا EMR

۲- رله های الکترونیکی یا SSR

ما در این مطلب با رله های SSR چندان کاری نداریم و فقط در انتها توضیح مختصری در مورد نحوه کارکردشان میدهیم و بیشتر بحث ما پیرامون رله های الکترومکانیکی می باشد.

 

نحوه عملکرد رله الکترو مکانیکی

رله ها از دو قسمت کاملا مجزا از هم تشکیل شده اند یکی قسمت بوبین و دیگری قسمت کانتکت ها

قسمت بوبین از یک هسته سیم پیچی شده تشکیل شده که به محض این که به دو سر سیم پیچ ولتاژ اعمال کنیم سیم پیچ خاصیت آهنربایی پیدا میکند. ولتاژی که بوبین سیم پیچ نیاز دارد تا بتواند خاصیت آهنربایی پیدا کند را ولتاژ تحریک میگویند که بسته به نوع و سطح ولتاژ متغییر است.

بطور مثال رله ۱۲ ولت AC یعنی این که رله مورد نظر با نوع ولتاژ AC و سطح ولتاژ ۱۲ ولت تحریک میشود یعنی بوبین خاصیت آهنربایی پیدا میکند.

قسمت دیگر رله کنتاکتها هستند. هر رله حداقل شامل دو کنتاکت می باشد که یک کنتاکت ثابت و دیگری متحرک می باشد. اما غالبا رله های مورد استفاده در آیفون تصویری دارای ۳ کنتاکت هستند که دو کنتاکت ثابت و یک کنتاکت متحرک می باشد.

زمانی که رله فعال نیست کنتاکت متحرک به یک کنتاکت ثابت اتصال دارد و زمانی که بوبین رله تحریک میشود کنتاکت متحرک را بسمت خود جذب میکند و درنتیجه  کنتاکت متحرک به کنتاکت ثابت دیگر متصل میگردد.

در اصطلاح به کنتاکت متحرک com میگویند و کنتاکتی که قبل از تحریک با کنتاکت متحرک ارتباط دارد را نرمالی کلوز (NC) و زمانی که رله تحریک شد و کنتاکت متحرک به دلیل جذب آهنربایی به کنتاکت دیگر وصل شد به آن کنتاکت نرمالی اوپن (NO) گفته می شود.

در کل به رله ای که مجموعا ۵ پایه دارد و شامل ۲ پایه برای تحریک بوبین و ۳ یایه کنتاکتهای com و NC و NO باشد رله تک کنتاکت میگویند (SPDT)

رله های دو کنتاکت ۲ پایه برای تحریک بوبین ۳ پایه مربوط به یک کنتاکت و ۳ پایه مربوط به کنتاکت دوم که در مجموع ۸ پایه دارند (DPDT)

رله های ۳ کنتاکت ۲ پایه تحریک و ۹ پایه مربوط به کنتاکتها دارند (TPDT)

رله های ۴ کنتاکت ۲ پایه تحریک و ۱۲ پایه مربوط به ۴ کنتاکت خود را دارند (QPDT)

اصلی ترین و البته مهمترین خاصیت رله ایزوله بودن قسمت بوبین از کنتاکت آن است چون از خاصیت مغناطیسی یا همان آهنربایی برای قطع و وصل کنتاکتها استفاده میشود میتوان ولتاژ و جریانی متفاوت و بسیار بیشتر از ولتاژ و جریان بوبین را قطع و وصل کرد.

 

نکات حائز اهمیت در انتخاب رله:

در انتخاب یک رله چند نکته از اهمیت بالایی برخوردار است مانند :

۱- نوع و سطح ولتاژ تحریک بوبین یک رله که نوع ولتاژ ممکن است AC یا DC و یا تلفیقی از هر دو باشد.

۲- مقدار جریانی که تیغه های کنتاکت یک رله میتواند از خود عبور دهد

در اکثر آیفونها سیستم درب باز کن آنها با رله انجام میشود و در مدار سوئیچر آیفونهای تصویری چه بصورت تک کانال یا مجتمع از رله مخابراتی دو کنتاکت استفاده شده که برای درب باز کردن و عدم تداخل زنگ ها به کار برده می شود.

 

معرفی رله هایSSR

در این قسمت اشاره کوتاهی به رله های الکترونیکی یا SSR میکنیم

رله های SSR کاملا الکترونیکی بود و هیچ قطعه مکانیکی در آن بکار نرفته پس کاملا بی صدا بوده و دارای طول عمر بالایی نیز می باشند. در مکانهای حساس که هر گونه جرقه الکتریکی احتمال انفجار دارد بسیار مورد اعتماد هستند اما معایبی هم دارد که از جمله میتوان به قیمت بالای آن اشاره کرد و همچنین در جریانهای زیاد ایجاد حرارت میکنند و بدلیل الکترونیکی بودن نویز پذیر هستند و احتمال این که در اثر نویز به حالت فعال درآیند وجود دارد.

 

نصب رله آیفون تصویری

برای نصب رله آیفون تصویری به ترتیب مراحل زیر عمل می کنیم:

1.      سیم مشکی رله ( Normal open)  به درب بازکن وصل شود.

2.      سیم سفید (  com) رله  به ترانس

3.      سیم خروجی ترانس به سیم درب بازکن

 

رله آیفون تصویری چیست ؟