آموزش دزدگیر اماکن

 

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که حفظ هماهنگی بین این اجزاء عملکرد مناسب این سیستم را میسر میکند. در این مطلب قصد داریم به معرفی مختصری از هر کدام از این اجزاء بپردازیم.

 

1- پنل مرکزی دزدگیر اماکن:

پنل مرکزی نقش فرمان دهنده و بعبارت بهتر نقش مغز سیستم را دارد. این پنل که تمامی اجزای دزدگیر به آن متصل می شوند متشکل از یک برد الکترونیکی می باشد و قالبیت برنامه ریزی دارد. دستگاه پنل مرکزی  پیغامها را دریافت و ارسال می کند و همچنین فرمانهایی از قبیل روشن و خاموش شدن سیستم آلارم و… نیز توسط این پنل انجام می پذیرد.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

 

2- چشمی یا سنسور تشخیص حرکت:

در سیستم دزدگیر اماکن چشمی نقش تشخیص دهنده را بر عهده دارد. این چشمی ها در انواع مختلف ساخته میشوند که امروزه رایج تربن آنها چشمی های مادون قرمز (PIR) می باشند. اين چشمی ها یا سنسورهای حرکتی فضای مقابل خود را با اشعه مادون قرمز تحت پوشش قرار مي دهند و چنانچه در فضا حرکتی اتفاق بی افتد رله داخل چشمی برای چند ثانيه قطع می شود و سيستم مرکزی با فرمان دادن به آژير آن را به صدا در می آورد.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

 

3- باطری بک آپ:

پنل های دزدگیر اماکن دارای باطری پک آپ هستند که در صورت قطع برق نصب دستگاه مرکزی بلافاصله برق خود را از باطری تامین می کند.

معمولا باطری های 4.5 آمپر و 7 آمپر 12 ولت برای پنل ها مورد استفاده قرار می گیرند. اين باطری ها از نوع خشک نیکل کادمیم بوده و توسط دستگاه مرکزی دزدگير شارژ می شوند.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

 

4- تلفن کننده:

تلفن کننده ها وسایلی ارتباطی هستند که با نصب آنها بر روی دزدگیر اماکن و وارد کردن تعداد محدودی شماره تلفن، در زمان فعال شدن پنل مرکزی ارسال پیامک و تماس صوتی از پیش ضبط شده ای برای سیستم اعلام سرقت میسر میشود.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

 

5- آژیر و بلندگو:

از بلندگوها برای اطلاع رسانی و یا هشدار صوتی استفاده می شود که درصورت فعال شدن پنل عمل می کند.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

 

6- پیزو (siren):

آژیر 12 ولتی کوچکی است که داخل دستگاه مرکزی دزدگیر نصب می شود. آژیر های پیزو اشکال مختلفی دارند که بعضی از آنها همراه با فلاشر در کنار پنل مرکزی نیز قابل نصب هستند.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن
7- ریموت کنترل:
ریموت یک فرستنده رادیویی است که ظاهری مانند ریموت دزدگیر خودرو دارد و شما با استفاده از آن قادر به فرمان دادن، فعال و یا غیر فعال کردن پنل و برخی از فرمان های تعریف شده دیگر در پنل می باشید.
اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن