آموزش دوربین اماکن

انواع دزدگیر اماکن

 

همانطور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی و حفاظت راه دور (ریموت مانیتورینگ) در کنار هوشمند سازی تحت شبکه ساختمان ها، نسل های جدیدی از دزدگیرهای اماکن پا به عرصه نهاده اند.

انواع دزدگیر اماکن

 

در یک دسته بندی کلی انواع تکنولوژی دزدگیر اماکن عبارتند از:

  • دزدگیرهای ساده بر پایه ی آژیر و هشدار محلی
  • دزدگیرهای اماکن با سیستم آلارم راه دور بر پایه ی خطوط تلفن ثابت
  • انواع دزدگیر اماکن بی سیم
  • انواع دزدگیر اماکن سیمکارتی
  • انواع دردگیر اماکن تحت شبکه

 

دزدگیر های اماکن ساده بر پایه ی آژیر و هشدار محلی:

این نوع از دزدگیرهای اماکن قدیمی ترین آنها می باشند. در این نوع سیستم ضد سرقت هیچگونه آلارم و هشدار راه دور ارسال نمی شود و تنها آژیر به صدا در آمده توسط پنل دزدگیر نقش حفاظت از محیط را بر عهده دارد. اما از آنجایی که سارقان به راحتی  میتوانستند آژیر این سیستم ها را از کار بیندازند، چنین سیستم های از امنیت بسیار پائینی برخوردار بودند. قابل ذکر است که نسل های اولیه دزگیرهای کلاسیک و فایروال از این دسته بودند.

 

دزدگیرهای مبنی بر آلارم راه دور از طریق خطوط تلفن ثابت:

در این سیستم ها دزدگیرها علاوه بر به صدا در آوردن آزیر و هشدار محلی برای فراری دادن سارقین، اقدام به تماس با شماره تلفن های ذخیره شده در تلفن کننده خط ثابت خود می نمودند. مشکل عمده این نسل از دزدگیرها سهولت قطع خطوط تلفن ثابت توسط سارقین بود اما هنوز از این نوع دزدگیرها به دلیل ارزان قیمت بودن در مراکز شهری پر جمعیت استفاده میشود. انواع مارک دزدگیر اماکن کلاسیک و دزدگیر اماکن فایروال و دزدگیر اماکن فایو استار دارای چنین تجهیزاتی هستند.

انواع دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن بی سیم:

در سیستم کلی دزدگیرهای اماکن باید سنسورها به پنل مرکزی متصل شده و هشدار را به این پنل ارسال نمایند. سپس پنل مرکزی (سانترال مرکزی) دزدگیر اماکن می بایست که نسبت به هشدار دریافتی عکس العمل نشان داده و آژیر و هشدار محلی، و آلارم راه دور را ارسال نماید. معمولا برای اتصال سنسورها به دزدگیر سیم های دو زوج و چهار زوج به کار برده می شود. در مکانهایی که برای سیم کشی دزدگیر لوله های توکار در نظر گرفته نشده، سیم کشی باید به صورت روکار انجام شود اما از آنجایی که بسیاری از اماکن مانند منازل و فروشگاه هایی که به زیبایی و دکوراسیون داخلی خود اهمیت می دهند، ترجیح میدهند از سیم کشی روکار استفاده نکنند. پس تکنولوژی بی سیم یا وایرلس کمکی در جهت اتصالات در چنین سیستم هایی می باشد. در این تکنولوژی به جای استفاده از سیم و کابل، سنسورها و بقیه تجهیزات دزدگیر به صورت وایرلس به سانترال مرکزی وصل می گردند. دو فرکانس ۳۱۵ و ۴۳۳ مگا هرتز کد شده رایج ترین باندهای فرکانسی مورد استفاده در این نوع سیستم ها می باشند.

البته این نوع سیستم ها هم مشکلات خاص خودشان را دارند که به دو نمومه از آنن اشاره می کنیم:

  • تمام شدن شارژ باطری تجهیزات بی سیم
  • احتمال ایجاد نویز و پارازیت بر روی فرکانس رادیویی سیستم و در نتیجه اختلال در عملکرد سیستم.

انواع دزدگیر اماکن

 

دزدگیر اماکن سیم کارتی:

از آنجایی که قطع خطوط تلفن ثابت بسیار ساده بوده و همچنین در بعضی مناطق امکان دسترسی به این خطوط تلفنی وجود ندارند، در نتیجه انواع دزدگیر سیمکارت خور به بازار عرضه شدند. یک دزدگیر سیمکارتی می تواند علاوه بر هشدار بر روی خط تلفن ثابت، از طریق خطوط تلفن همراه اقدام به ارسال هشدار پیامکی یا تماسی به مسئولین مکان مورد سرقت بپردازند. باید یدانید تنها مشکل چنین سیستم هایی وجود دستگاه هایی است که قادر به پارازیت بر روی خطوط تلفن همراه به صورت محلی می باشند. انواع دزدگیر کلاسیک (تلفن کننده سیمکارتی کلاسیک) و دزدگیر فایروال سیمکارتی و دزدگیر فایو استار سیمکارتی از این دسته می باشند.

انواع دزدگیر اماکن

 

سیستم های دزدگیر اماکن تحت شبکه:

دزدگیرهای اماکن تحت شبکه قابلیت تحت شبکه بودن و استفاده از آدرس های آی پی را به دو صورت دارا می باشند:

  • استفاده از بستر شبکه برای ارتباطات داخلی بین تجهیزات دزدگیر اماکن تحت شبکه هوشمند
  • ارتباط راه دور تحت شبکه برای ارسال آلارم راه دور بر روی بستر شبکه و وب

همانطور که می دانید برای ارتباطات شبکه ای بین تجهیزات، باید تجهیزات دزدگیر از نوع تحت شبکه بوده و قابلیت اتصال به شبکه را دارا باشند. برای ارتباط شبکه راه دور، معمولا یک ماژول تحت شبکه قابل گسترش برای سانترال مرکزی وجود دارد. از این نوع دزدگیر های تحت شبکه برای تجمیع با سیستم های هوشمند ساختمانی استفاده میشود و امکان مدیرت و مانیتوریگ مجتمع راه دور را برای کاربران فراهم می آورد. دزدگیر پارادوکس و برخی دیگر از برندهای پیشرو در زمینه سیستم های حفاظتی از تولید کنندگان مطرح تجهیزات حفاظتی تحت شبکه می باشند. انواع دزدگیر کلاسیک ، دزدگیر فایروال و دزدگیر فایو استار فاقد چنین تجهیزاتی می باشند.

 

انواع