آموزش دوربین مداربسته

 

سؤالات متداول دوربین مداربسته (قسمت اول)

با توجه به سؤالات متعدد کاربران و مشتریان عزیز درمورد انواع دوربین مداربسته، تجهیزات و نحوه نصب آنها و …. تصمیم گرفتیم برای دسترسی هرچه آسان تر شما عزیزان به این اطلاعات کاربردی، تعدادی از سؤالات پر تکرار را در قالب چند پست متوالی گردآوری کرده و ارائه دهیم. قابل ذکر است در ادامه ی این روند به موارد مربوط به رفع ایرادات احتمالی دوربین های مداربسته خواهیم پرداخت.

 

1- منظور از دوربین مدار بسته و سیستم های کنترل تصویری چیست؟
نوع ساده ی این سیستم یک دوربین و یک مانیتور می باشد به طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صفحه ی مانیتور قابل نمایش باشد. در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و نیز انواع سیستم های کنترلی از قببیل کنترل زاویه ی دید ، بزرگنمایی دوربین ها و ضبط کننده و انتقال تصاویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را به این مجموعه اضافه نمود.

2- انواع دوربین ها به لحاظ کاربرد کدامند؟
1- فیبری، 2- پین هل ،3- نیمه صنعتی ،4- صنعتی ، 5- دید در شب ، 6- اسپید دام.

3- منظور از دوربین اسپید دام چیست؟
اسپید دام کامل ترین نوع دوربین مداربسته رنگی که دستگاه کنترلرو کیبورد خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نوررا تنظیم کند. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمود. این دوربین روی سقف نصب می شود و تمامی برنامه های لازم دوربین از طریق کیبورد کوچک و خاص آن انجام می پذیرد.

4- اغلب دوربین ها معمولا با چع ولتاژی کار می کنند؟

1- 12 ولت مستقیم 

2- 220 ولت متناوب.

5- ولتاژ کار مناسب انواع دوربین ها را چگونه می توان تامین کرد؟
دوربین های 220 ولت را مستقیما به برق شهر وصل می کنند و دوربین 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد به برق وصل می کنند، که این آمپراژ باید حد اقل 500 میلی آمپر باشد.

6- یک دوربین مدار بسته چند کابل خروجی دارد ؟

1- کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا-پایین و چپ – راست و تنظیم لنز می باشد .

2- کابل تصویر که خروجی تصویردوربین مدار بسته را به عهده دارد

3- کابل ولتاژ دوربین که ولتاژ از طریق آن تامین می گردد .

7- از چه نوع کابلی باید برای سیم کشی سیستم دوربین های مداربسته استفاده میشود ؟

برای سیم کشی سیستم های دوربین IP  از کابل 6CAT– CAT-5 استفاده می شود.معمولا برای سیم کشی دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال استفاده می شود. لطفا توجه داشته باشید که زمانی که می گویم دوربین های مدار بسته، منظور سیستم های دوربین های امنیتی HD که با استفاده از کابل کواکسیال RG59 سیم کشی می شوند است. این نوع از سیستم ها می توانند از دوربین های AHD 1080p و یا دوربین های TVI استفاده کنند.

8- در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟
کاور در واقع محفظه یا پوشش خارجی است که دوربین و لنز در داخل آن قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین را دارد.

9- انواع کاور و دوربین های مناسب آنها کدامند؟
1- کاور کوچک برای دوربین های فیبری و پین هل.
2- کاور متوسط برای دوربین های فیبری، پین هل و نیمه صنعتی.
3- کاور بزرگ برای دوربین های صنعتی با لنز، صنعتی با لنز زوم و صنعتی با لنز ایریز

4- کاور سقفی برای دوربین های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود.
5- کاور واتر پروف برای دوربین های زوم شونده که این کاور ها می تواند با فن و هیتر داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را ثابت نگه دارد.

10- پایه دوربین به چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد؟
به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین ها و قابل تنظیم بودن جهت دید استفاده می شود.

11- انواع پایه ی دوربین کدامند؟
1- ثابت

2- ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنضیم) 

3- گردان (گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و خارجی استفاده میشود.

12- منظور از پایه ی ثابت چیست؟
پایه ثابت به منظور قرارگیری دوربین در حالت ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضای ثابتی را به نمایش می کشد.

13- منظور از پایه ی مفصلی چیست؟
با نصب دوربین روی پایه مفصلی، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.

14- منظور از پایه ی گردان چیست؟
این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین گردان را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن نیز  می تواند حرکت دو حالته  و چهار حالته داشته باشد.

15- منظور از اصطلاحات indoor ( این دُر) و outdoor ( آوت دُر) در دوربین مداربسته چیست؟
به خاطر تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می کنند.

16- منظور از اصطلاحات پن و تیلت در دوربین مدار بسته چیست؟
دوربین گردان دو حالته را به نام پن و دوربین گردان چهار حالته را به نام تیلت می شناسند.

17- انتقال تصویر در دوربین مدار بسته به چه معناست؟

اگر بخواهیم تصاویر دوربین مداربسته را در مکان دیگری نیز مشاهده کنیم و در واقع فضای کنترل تصویریمان را عوض نماییم می توانیم از انتقال تصویر بر روی مانیتور دیگر و یا تلفن همراه استفاده نماییم .که این کار از طریق یک خط تلفن و  یا کارت انتقال تصویر  انجام می شود .

18-چگونه یک لنز مناسب برای دوربین مدار بسته انتخاب نماییم ؟

لنز مناسب لنزی است که با نوع دوربین مدار بسته مطابقت داشته باشد. برای مثال برای دوربین های صنعتی از یک لنز ثابت و برای دوربین ای پین هل و فیبری از یک لنز اتوماتیک کوچک که روی خود دروبین نصب شده است مناسب است .

19- اندازه ی انواع لنز ها معمولا چقدر است؟
اندازه ی لنز ها معمولا از 8/2 میلی متر، 6/3 میلی متر، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که دوربین کار گذاشته می شود و میدان دیدی که برای دوربین مورد نظر است مورد استفاده قرار می گیرند.

20- زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز 8/2 و 28 میلی متر چه تفاوتی دارند؟
-لنز 8/2 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.
-لنز 28 میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.

21- کاربرد لنز های اتو ایریز چیست و سایز های استاندارد آن کدامند؟
شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص جاهایی است که شدت نور زیاد است و سایز های مختلفی مانند 4، 6، 8 و 12 درجه دارد.

22- لنز های اتو ایریز در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر چگونه دیده می شود؟
در جاهایی که شدت نور زیاد است یا دوربین کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو ایریز استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.

23- منظور از لنز های زوم کننده چیست؟
در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر مانیتور نزدیکتر یا دور تر کرد در بعضی از دوربین ها از طریق دستگاه کنترل کننده این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند 20×10 یا 20×20 می توان به آنها دست یافت.

24- آیا می توانیم لنز 1/2″ را به 1/3 برسانیم؟

خیر نمی شود

25- یا واقعا بین دوربین ها و لنز ها تفاوت وجود دارد؟

تفاوت های قابل توجهی میان انتخاب دوربین ها و لنزها وجود دارد. انتخاب دوربین و لنز به نیازهای شما بستگی دارد. اتاق یا فضای باز، روز یا شب، منطقه مورد نظر، شرایط محیطی و غیره میتواند بر نوع دوربین و لنز تاثیر بگذارند که با توجه به نیاز و هزینه در نظر گرفته شده میتوانید انتخاب کنید.