آموزش دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته مخفی چیست؟

دوربین های مخفی برای مواردی مناسب هستند که هدف تحت نظر گرفتن رفتار و حرکات افراد و یا حفاظت از اموال و وسایلی خاصی باشد. دوربین های مخفی در اشکال مختلفی ساخته می شود که معمولا شبیه دوربین به نظر نیامده و جلب توجه نکنند. مانند دتکتور یا آشکارسازهای دود، دوربین های مخفی لامپی، سنسور های حرکت PIR و دیگر اشیاء غیر قابل تشخیص.

 

چگونه متوجه شویم در مکانی دوربین مخفی نصب شده است؟

سوالی که اغلب از طرف کاربران مطرح می شود این است که چگونه متوجه شویم در مکانی دوربین مخفی نصب شده است؟ باید بگوییم که درواقع دوربینی با عنوان دوربین مخفی وجود ندارد. در بازار دوربین هایی با ابعاد بسیار کوچک با نام پینهول یا مینیاتوری تولید می شوند که می توان از آنها به دلیل سایز کوچکشان به عنوان دوربین مخفی استفاده نمود. این نوع دوربین ها در سایزهای مختلفی تولید می شوند اما کوچکترین آنها معمولا اندازه ای برابر با یک حبه قند را دارد که می توان آن را در هر شی پنهان نمود. البته نصب و استفاده از این دوربین ها به صورت مخفی نیاز به مجوز قانونی دارد.

دوربین مداربسته مخفی چیست؟

 

با این حال یکی از راه حل های موجود برای تشخیص وجود دوربین مخفی، دنبال کردن رد سیم کشی های دوربین است. هرچند ممکن است دوربین نصب شده در محل بدون سیم بوده و سیم کشی هم وجود نداشته باشد.

یک راه حل ابتکاری دیگر این است که در اتاق تاریک یک لوله کاغذ توالت خالی و یک چراغ قوه یا چراغ گوشی را برداشته و لوله را مانند دوربین دوچشمی روی یک چشم بگذارید و چشم دیگر را ببندید حال با چراغ قوه محیط را بررسی کنید و از طریق لوله نگاه کنید اگر نور ریز درخشانی دیدید احتمال دارد که در مکان مورد نظر دوربین مخفی کار گذاشته شده باشد.

 

آیا دستگاهی وجود دارد که به وسیله آن بتوان وجود دوربین را تشخیص داد؟

 پاسخ به این سوال به طور کلی منفی است. دستگاه های بسیار پیشرفته ای وجود دارند که این کار را انجام می دهند اما هزینه بسیاری بالایی داشته و معمولا در دسترس عموم نیستند. کاری که در نهایت می توان انجام داد شامل موارد زیر است که البته بازده صددرصدی ندارند.

  1. جستجوی محیطی: که می تواند از طریق دنبال کردن سیم کشی ها باشد و یا اینکه به صورت فیزیکی هر گونه ردی از وجود دوربین را در محل جستجو نمود.
  2. استفاده از نرم افزار: برخی از نرم‌ افزارهای ساده و رایگان وجود دارند که بوسیله آنها می توانید وجود دوربین‌ مداربسته را با استفاده از گوشی موبایلتان شناسایی کنید. مانند نرم افزار Hidden Camera Detector

 

کاربرد دوربین های مخفی چیست؟

  • نظارت بر نحوه عملکرد پرسنل در مشاغل خاص مانند پرستار کودک و یا مربی مهدکودک
  • استفاده در موارد حقوقی و قانونی مانند امور مربوط به پلیس
  • نظارت بر برخی از اموال و دارایی های خاص که در صورت استفاده از دوربین های معمولی سارقین متوجه دوربین شده و اتصال آن را قطع می کنند.

دوربین مداربسته مخفی چیست؟