آموزش دوربین مداربسته

دوربین مداربسته ضد آب چیست ؟

اصطلاح ضد آب بطور کلی معانی بسیار گسترده ای دارد. این اصطلاح می تواند درمورد طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار گیرد اما در واقعیت نمی توان هیچ پوششی را بطور مطلق و صد در صد ضد آب فرض کرد. اما می توان درجه مقاومت آنها در برابر نفوذ آب را طبقه بندی کرد.
امروزه استفاده از دوربین مداربسته در محیط های باز و شرایط آب و هوایی گوناگون باعث شده که شرکتهای تولید کننده دوربین مداربسته استانداردهای مختلفی را برای افزایش کیفیت محصولات خود در نظر بگیرند. یکی از این استانداردها، مقاومت در برابر نفوذ آب یا همان خاصیت ضد آب بودن است. این مقاومت نفوذ آب با استاندارد IP مورد بررسی قرار میگیرد. این استاندارد مشخص میکند هر پوششی در برابر نفوذ آب چه میزان مقاومت از خود نشان می دهد.
دوربین مداربسته های ضد آب بطور عمومی استانداردIP بالاتر از 65 دارند. معنی استاندارد و درجه IP65 مقاومت دوربین مداربسته در برابر نفوذ آب باران است، یعنی این دوربین مداربسته قابلیت استفاده درمحیط های بیرونی را دارد.
البته درموارد متعدد افراد درخواست دوربین مداربسته ای با قابلیت عملکرد در زیر آب را دارند که در این صورت باید از دوربین مداربسته هایی با آی پی بالاتر یعنی IP89 به بالا استفاده کنند.

دوربین مداربسته ضد آب

 

روش تست دوربین مداربسته ضد آب

اخذ استانداردهای IP وابسته به تستهایی مطابق با استانداردهای تعیین شده و پارامترهایی است که درقوانین این استانداردها مهم شناخته شده اند. این تستها عمومأ در زمینه ی نفوذ گردوغبار، آب و باران خواهند بود. از آنجاییکه اغلب دوربین های مداربسته معمولا دارای استاندارد IP66 هستند برای تست آنها پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین مداربسته (درواقع بخشی که دوربین مداربسته از آن قسمت به دیوار یا سقف متصل خواهد شد) با کمک پمپهای فشارقویی آب، جریان قوی آب را بمدتی مشخص از جهت های مختلف به دوربین مداربسته می پاشند. درپایان کار و درنهایت این تست، نباید اخلالی در عملکرد دوربین مداربسته بوجود بیاورد.

البته ذکر این نکته حیاتی است که اگرچه اصطلاحأ دوربین های مداربسته تمام برندهای مطرح دارای استانداردهای لازم IP هستند، اما نباید از این دوربین ها در عمق آب استفاده کرد. این دوربین ها فقط درمقابل بارش باران و یا آب با فشار قوی مقاومت میکنند. و البته دوربین های مداربسته دارای استانداردIP67 میتوانند به مدت محدود در آب شناور بمانند اما این دوربین های مداربسته هم بطور مطلق برای زیر آب طراحی نشده اند.

دوربین مداربسته ضد آب