آموزش دوربین مداربسته

 

سؤالات متداول دوربین مداربسته (قسمت دوم)

 

۲۶- از سیستم های تقسیم کننده ی تصویری چه زمانی استفاده می شود؟
زمانی که در یک سیستم مداربسته تعداد دوربین ها نسبت به  تعداد مانیتورها بیشتر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین را بر روی یک مانیتور نمایش داد.

۲۷- چند نوع سیستم تقسیم کننده ی تصویری وجود دارد؟
۱- سوئیچرها

۲- کوادها

۳- مالتی پلکسرها.

۲۸- منظور از سیستم سوئیچر چیست؟
سیستم سوئیچر تصویر هرکدام از دوربین ها را به ترتیب و یکی پس از دیگری برای مدت کوتاهی روی صفحه ی مانیتور نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین نشان داده می شود تصویر سایر دوربین ها از دید ما مخفی می ماند یعنی در هر لحظه فقط  یک دوربین را می توان روی صفحه ی مانیتور نشان داد.

۲۹- سیستم سوئیچر معمولا در چند مدل استفاده می شود؟
به صورت 2، 6، 8، یا 4، 12، 16 کانالی.

۳۰- کابلهای تصویری سوئیچر چگونه نصب می شود؟
به تعداد دوربین ها کابل تصویر به ورودی سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی مانیتور وصل می کند.

۳۱- آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم سوئیچر امکان پذیر است؟
خیر، این زمان برای کل دوربین ها یکسان است.بعبارت دیگر در سوئیچر این امکان وجود ندارد که مدت  نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد.

۳۲-  آیا در سوئیچر صدای دوربین ها را هم می توان داشت؟
اکثر سوئیچر ها علاوه بر کابل تصویر کابل صوتی متنازل نیز دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم بر روی صفحه نمایش و بلند گو داشت.

۳۳- سیستم کواد یک چگونه کارمی کند؟
در سیستم کواد 1 تا 4 تصویره ابتدا مانند سیستم سو ئیچر تصاویر دوربین های 1 الی 4 به ترتیب بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود با این تفاوت که بعد از تصویر چهارم ، چهار تصویر به صورت همزمان روی مانیتور نشان داده می شود.

۳۴- کابل تصویری کواد 1 چگونه نصب می شود؟
معمولا به تعداد 3 یا 4 کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد 1 شده و یک کابل خروجی از کواد به مانیتور وصل می شود در صورت استفاده از سه دوربین تصویر چهارم تایم یا زمان را نشان می دهد

۳۵-  آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد ۱ امکان پذیر است؟
بله، می توان زمان نمایش دوربینی را که اهمیت بیشتری دارد را زیادتر کرد. بعبارتی میتوان مدت نمایش تصویر هر دوربین را جداگانه تنظیم کرد و از طریق منوی برنامه ریزی سیستم وارد آن شد.

۳۶- سیستم کواد ۲ چگونه کار می کند؟
در این سیستم ابتدا تصاویر دوربین های 1 الی 4 پشت سر هم می آید بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد سپس تصاویر دوربین های 5 الی 8 به ترتیب پشت سر هم نشان داده خواهد شد.

۳۷- منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟
وقتی تعداد دوربین ها بیشتر، مثلا 16 تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر می توانند 8 یا 9 یا 12 تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی متنیتور نشان دهند و تعداد دوربین ها را به همان تعدادی که است می توان برنامه ریزی نمود و نشان داد در صورت فرد بودن تعداد دوربین ها روی خانه ی آخری زمان و تاریخ را نشان می دهند.

۳۸- چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن دارای اهمیت است؟
از آنجایی که این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند، درصورت نیاز به مراجعه به بایگانی تصاویر ضبط شده، تاریخ و زمان لازم خواهد بود.

۳۹- منظور از سیستم ( DVR ) چیست؟
DVR در واقع سیستم ضبط کننده دیجیتالی تصویر است که از یک یا دو هارد با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی تصاویراستفاده می کند و بیش از 2000 ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی قابلیت های سو ئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا دارد و ازطریق منوی مربوطه می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرد.

۴۰- آیا برای مشاهده و کارکرد DVR از یک مکان از راه دور نیاز به یک کامپیوتر یا مانیتور مخصوص دارم؟

خیر ، با هر مانیتور و کامپیوتری میتوان تصاویر را مشاهده کرد.

۴۱- مانیتور کامپیوتر چگونه به دوربین ها وصل می شود؟

از طریق کابل های HDMI و VGA

۴۲- آیا تفاوتی بین نرم افزار های مدیریت دوربین های مدار بسته و DVR وجود دارد؟

بله تفاوت هایی وجود دارد ،و دقیقا به اندازه نرم افزار دارای اهمیت است. نرم افزاری که عملکردهای اصلی DVR را اجرا می کند، توسط یک پایگاه داده هدایت می شود. معماری و طراحی پایگاه داده برای ثبات سیستم و سرعت آن، پردازش داده ها بسیار مهم است. اغلب ساختار پایگاه داده ضعیف ، عملکرد حتی بهترین سخت افزار را کاهش می دهد و در بسیاری از موارد باعث خرابی سیستم می شود.

۴۳- چرا وقتی تصاویر را از راه دور و از طریق اینترنت میبینیم کیفتی مشابه با وقتی که از محل نزدیک DVR میبینیم ندارد و سرعت تقریبا پایین تر است؟

این اتفاق بدلیل پهنای باند رخ می دهد. هنگامی که تصاویر را به صورت محلی مشاهده می کنید، از طریق DVR به مانیتور متصل شده و نیازی به فرستادن تصاویر روی یک شبکه و نگرانی در مورد عملکرد سرعت نت و  را نخواهید داشت در نتیجه سرعت و تصویر بهتری خواهید داشت.

۴۴- انتظار چند روز ضبط را میتوانم از DVR داشته باشم؟

این مساله تحت تاثیر چندین مورد می باشد

 1. فضای هارد دیسک
 2.  روش فشرده سازی ویدئو (MPEG، MJPEG، موجک، h.264، و غیره)
 3. نرخ فشرده سازی ویدئو – Kbps
 4. تعداد فریم در ثانیه در هر دوربین
 5. رزولوشن فریم های ضبط شده (960*1080 ، 960*720 و غیره)
 6. آیا ویدئو تمام وقت و یا فقط در تشخیص حرکت ضبط شده است؟
 7. تعداد دوربین در حال ضبط تصاویر

۴۵- آیا می توانیم تصاویر را غیر از DVR از راه دور روی یک کامپیوتر یا سیستم دیگر ضبط کنیم؟

این یکی از ویژگی های اصلی است که در حال حاضر توسط بسیاری از DVR ارائه شده است. شما می توانید از هر کجا که شما در حال مشاهده هستید در حالی که DVR ضبط میکند شما نیز ضبط کنید.

۴۶- منظور از سیستم انتقال تصویر چیست؟
ممکن است بخواهیم تصاویر را به مکان دیگری انتقال دهیم و امکان سیم کشی به آن محل موجود نباشد در این صورت می توان از کارت انتقال تصاویر استفاده کرد که یک نوع آن قابل استفاده بر روی کامپیوتر یا یک مینی  کامپیوتر بوده و از طریق خط تلفن تصاویر را ارسال و در مقصد با دادن پس ورد لازم آن را در یافت می کند.

۴۷- چگونه تصاویر دوربین را از رایانه، لپ تاپ یا … مشاهده کنم؟

بیشتر DVR ها با نرم افزار راه دور همراه با کامپیوتر شما نصب می شوند. نرم افزار از راه دور به شما اجازه می دهد تا دوربین را بعد از اتصال به DVR از طریق اتصال به اینترنت و یا اتصال محلی یا وسیع به شبکه، مشاهده / ضبط کنید.

۴۸- چرا در دوربین مداربسته در طول روز تصویر فوکوس است اما در شب فوکس نیست؟

این یک مشکل بسیار رایج تقریبا در تمام سیستم های دوربین مداربسته می باشد که دوربین مداربسته در تمام طول روز یا در نور زیاد به درستی کار می کند اما اگر نور کم باشد یا در هنگام شب تصویر دوربین تار می شود. برای جلوگیری از این مشکل ، شما فقط باید فوکوس دوربین مداربسته خود را کمتر کنید و پس از آن شما تصویر واضحی در نور کم یا در شب نیز دریافت خواهید کرد.
برای تنظیم فوکوس دوربین مداربسته خود برای نور کم باید عدسی(دیافراگم) دوربین مداربسته را تا آخرین حد خود باز نمایید. این تنظیم فوکوس همچنین برای لنز های زومی ضروری است و باعث می شود تا تصویر بهتری را در هنگام استفاده از زوم دوربین مداربسته داشته باشید.

۴۹- در دوربین هایی که دارای یک لنز ثابت هستند، چگونه فوکوس دوربین تنظیم میشود؟

این کار با پیروی از پنج مرحله ساده زیر میسر می باشد.

 1. تنظیم تمرکز فیزیکی لنز به بی نهایت (در جهت عقربه های ساعت از جلو)
 2. مشاهده هدف دوربین در مورد موضوع.
 3. باز کردن مکانیزم تمرکز دوربین.
 4. تنظیم کردن تمرکز پشت برای گرفتن بهترین تصویر ممکن.
 5. پشت سر گذاشتن مکانیزم فوکوس دوربین.

۵۰- آیا میتوان با استفاده از یک دوربین تصاویر را زوم کرد؟

بله با استفاده از یک دوربین اسپید دام میتوان از قابلیت زوم استفاده کرد.

۵۱- آیا دوربین های نظارت تصویری در شب کار میکنند؟

بله، البته بستگی به نوع دوربین دارد.

۵۲- در صورت قطع ناگهانی برق برای سیستم دوربین های امنیتی چه اتفاقی می افتد ؟

بدون باتری پشتیبان یا همان یو پی اس(UPS)، سیستم دوربین های امنیتی شما در صورت قطع برق، خاموش می گردد. هرچند در هنگام قطع برق تمامی تنظیمات ذخیره شده بر روی سیستم یا فیلم های ضبط شده، قبل از قطع برق ذخیره شده و این اطلاعات از بین نمی روند، اما DVR های امنیتی شما و یا دستگاه ضبط قادر به ضبط ویدئو از دوربین های شما در طول قطع برق نخواهند بود.
درنتیجه  شما از راه دور قادر به کنترل سیستم ها نیستید و ممکن است وقایع کلیدی و حساسی را از دست دهید. در صورت پشتیبانی سیستم دوربین های مداربسته، توسط یو پی اس، سیستم شما توانایی ادامه کار را در موقع قطعی برق نیز خواهد داشت.

۵۳- آیا می توان از سرقت، خرابکاری یا دستکاری دوربین های مداربسته جلوگیری کرد؟

برای اینکار راه های گوناگونی وجود دارد .

 1. استفاده از سنسورهای لرزشی در داخل کاور های دوربین مداربسته و اتصال آن به یک سیستم حفاظتی و آژیر.
 2. استفاده ازمیکرو سویچ های مخصوص در زیر پایه دوربین و کاور دوربین مداربسته که به محض باز شدن درب کاور و یا شل کردن پیچ پایه دوربین مداربسته، آژیر به صدا در خواهد آمد.
 3. استفاده از مدار لوپ در داخل پایه و کاوردوربین مداربسته که در صورت قطعی سیم لوپ آلارم زده خواهد شد .
 4. استفاده از سنسور مایکرو ویو -این سنسور به گونه ای عمل می کند که به محض نزدیک شدن سارق به دوربین مداربسته آلارم می دهد .