آموزش دوربین مداربسته

 

نویز در دوربین مداربسته و روش های برطرف کردن آن

یکی از مشکلات اساسی که پس از نصب دوربین مدار بسته ممکن است باعث اذیت اپراتور ها شود، وجود نویز در تصویر دوربین مداربسته است.  از این رو در این مطلب سعی داریم در خصوص نویز، انواع آن در دوربین مداربسته و البته روشهای برطرف کردن آن توضیحاتی بدهیم.

نویز در دوربین مداربسته

نویز چیست ؟ 

به طور کلی نویز ( Noise ) به سیگنال هایی گفته می شود که به طور ناخواسته در تصویر ظاهر می شوند و باعث بروز اختلال در وضوح تصویر دوربین مداربسته می شوند.

نویز در دوربین مداربسته

نویز های دوربین مداربسته  به دو نوع تقسیم می شوند:

1- نویز الکترونیکی: یکی از انواع رایج نویز در دوربین های مداربسته نویز الکترونیکی است. این نویز معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر ظاهر می شود. این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید.

2نویز الکترومغناطیسی: دیگر نوع رایج در تصاویر دوربین مدار بسته نویز الکترومغناطیسی است. این نویز معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین ظاهر می شود. گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می کنند. این نوع نویز می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

دلایل بوجود آمدن نویز الکترونیکی و روش رفع آن

همانطور که می دانید چیپ های تصویر دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند. این تقویت سیگنال باعث می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد. 
پس اصلی ترین دلیل به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است. برای رفع این مسأله شما باید نور محیط نصب دوربین افزایش داده شود و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد. 

دلایل بوجود آمدن نویز الکترومغناطیسی و روشهای رفع آن

به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دروبین های مداربسته میتواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویز ها و روش رفع آن می پردازیم: 

1- درست وصل نشدن فیش های BNC: در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC متصل نشده باشد سیگنال با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان خواهد داد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.

2- طولانی شدن مسیرهای کابل کشی: هرکدام از انواع کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارند. در کابلهای RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود 500متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید. در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توان از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کرد.

3- عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: عبور کابلهای تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … میتواند نویز زیادی در تصویر ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابلها از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی این تاثیر میتواند خیلی بیشتر باشد. و درنهایت سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابلها استفاده می کنید حتما آنها را در زمین قرار دهید.

4- مشکل در منبع تغذیه: منبع تغذیه یا آداپتور هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های مداربسته باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین تاثیر خواهند گذاشت.

5- نشتی برق از هادی های اطراف: گاهی ممکن است هادی فیش های شما به هادی های برق دار اطرف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابلهای شما جاری می شود و نویز ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوان فیش ها را با عایق پوشاند و یا روش مناسب تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین هاست.

6- گرمای هوا: همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابلهای خود را تا جای ممکنبه دور از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

نسبت سیگنال به نویز ( S / N Ratio )

در انتها نکته مهمی در پیشگیری از ایجاد این نویزها عنوان می کنیم و آن هم نسبت سیگنال به نویز ( S / N Ratio ) در دوربین مداربسته می باشد که در زمان خرید دوربین باید مورد توجه قرار دهید.

در برگه مشخصات فنی دوربین مدار بسته نسبت سیگنال به نویز ( S/N Ratio ) نوشته شده است . این مورد نشان دهنده کیفیت سیگنال تصویر دوربین به نویز موجود در تصویر است . واحد سیگنال به نویز دسیبل ( dB ) است . هر چقدر این میزان بیشتر باشد سیگنال تصویر دوربین واضح بوده و در مقابل نویز مقاوم تر می باشد.

در زیر معنی مقادیر مختلف سیگنال به نویز را مشاهده می کنید :

۶۰ dB ؛ تصویر عالی است و هیچ نویزی در تصویر مشاهده نمی شود.

۵۰ dB ؛ تصویر خوب است، کمی نویز در تصویر وجود دارد اما کیفیت تصویر خوب است.

۴۰ dB ؛ تصویر قابل قبول است، تصویر از کیفیت به نسبت مناسبی برخوردار است اما تمامی جزئیات مشخص نیست.

۳۰ dB ؛ تصویر ضعیف است، میزان نویز تصویر زیاد است و کیفیت تصویر ضعیف است.

۲۰ dB ؛ تصویر غیر قابل استفاده است، میزان نویز تصویر به حدی زیاد است که نمی توان از تصویر دوربین مدار بسته استفاده کرد.