انواع دوربین مداربسته از لحاظ سیگنال خروجی

دوریبن های مداربسته از نظر نوع سیگنال خروجی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

1- دوربین های آنالوگ    Analogue Cameras

2- دوربین های دیجیتال   Digital Cameras

که دوربین های دیجیتال شامل دو دسته ذیل می باشند:

1-2: دوربین های  آی پی (تحت شبکه)    IP Cameras

2-2: دوربین های   اچ دی- اس دی آی      HD-SDI Cameras

3-دوربین های دو منظوره

 دوربین_مداربسته_آنالوگ,دوربین مداربسته آنالوگ,دوربین مداربسته انالوگ دید از عقب دوربین های آنالوگ ( Analogue Cameras )

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند.کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است. کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. سنسور تصاویر آنالوگ در دوربین ها اکثرا از نوع CMOS و CCD SONY می باشد سیگنال های ارسالی دوربین ها با دو استاندارد رایج PAL یا NTSD به دستگاه گیرنده ارسال می شود و از این رو شما می توانید دوربین مداربسته را بطور مستقیم به تلویزیون وصل کنید کیفیت تصویر در این دوربین ها با TVL تی وی لاین مشخص می شود TVL خط های افقی هستند که تصویر را تشکیل می دهند و هر چه تعداد این خط های افقی یا TVL بیشتر باشد یعنی دوربین مداربسته با کیفیت تری داریم.امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای جز روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال” DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند. به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP  متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.

مزایای دوربین های آنالوگ:

قیمت پایین

سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

نوع گسترده در بازار ایران

معایب دوربین های آنالوگ:

کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال

امکان نویز پذیری به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ

هزینه کابل کشی بالا

دوربین های دیجیتال ( Digital Cameras )

1-2: دوربین های  آی پی (تحت شبکه)    IP Cameras :

    این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند.تصویر در این دوربین ها به صورت دیجیتال و پیکسلی تشکیل می شود و هر چه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتری را داریم این دوربین ها را در بازار بین 3/1 تا 5 مگا پیکسل می توان یافت . هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.برای ضبط تصاویر در دوربین های مداربسته IP از دستگاه NVR استفاده می شود یا میتوان دوربین ها را به سرور شبکه متصل کرد تا تصاویر داخل سرور ذخیره سازی شوند.

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند. کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند.

ارتباط دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم بسیار قابل اطمینان و امن تر است. برخلاف دوربین مدار بسته آنالوگ که این نگرانی  که ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود دارد در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم در حالت دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر کاملا بی تاثیر است.

مبحث دوربین مداربسته تحت شبکه همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین مدار بسته تحت شبکه هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Over Ethernet  یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین مداربسته تحت شبکه را نیز شامل شده است.POE برق را فقط در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین مداربسته تحت شبکه با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را فقط از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت و امتیاز مثبت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

 مزایا دوربین های ای پی :

کیفیت بالای تمام دیجیتال

امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

امکان ارتباط بیسیم با کیفیت و امنیت بالا

معایب دوربین های آی پی :

قیمت بالای دوربین ها

محدودیت پهنای باند

 Image result for HD-SDI Cameras2-2: دوربین های   اچ دی- اس دی آی      HD-SDI Cameras

تکنولوژی تصویری HD را تکنولوژی نسل جدید سیستم های نظارت تصویری می توان تلقی کرد ،این نوع سیستم های نظارت تصویری با به کارگیری کابل کواکسیال همانند دوربین های آنالوگ ولی با کیفیت تصویر بالاتر ،وضوح رنگ و تصویر بیشتر و همچنین رزولوشن بالاتر نسبت به دوربین های نسل گذشته (Analog) راهکاری ایده آل برای ایجاد سیستم های نظارتی و امنیتی با بازدهی و کارایی بیشتر می باشد.ه صورت عمومی این دوربین ها تا روزلوشن 10مگا پیکسل تولید می شوند و در ایران دسترسی به این دوربین ها تا روزولشن 5مگاپیکسل به راحتی امکان پذیر است.

مزایای دوربین های HD-SDI :

استفاده از بستر کابل کشی قبلی (کابل کواکسیال)

برخلاف دوربین های IP ، این دوربین ها حرارت خاصی تولید نمی کنند و می توان ازآنها در فضاهای بیرونی استفاده کرد.

دوربین های دو منظوره

دوربین های دو منظوره دوربین مداربسته

این نوع دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که port خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت این دوربین ها بر اساس آنالوگ است و این امکان را به شما می دهد که از دوربین آنالوگ خروجی آنالوگ  و یا خروجی تحت شبکه را بگیرید.

این دوربین ها با توجه به کیفیت پائینی که دارند خیلی کم مورد استفاده برای شبکه قرار میگیرند و استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم دوربین مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز باشد.