مقالات آموزشی دوربین مداربسته

انواع دوربین ازنظر شکل ظاهر

 

امروزه دوربین های مداربسته با توجه به کاربردهای مختلف و حساسیت محل مورد نظر در شکل ها و صورت های مختلف طراحی و ساخته شده است.در زیر انواع مختلف دوربین های مداربسته آنالوگ و دیجیتال را آورده ایم و توضیحات کامل آنها را می توانید مطالعه بفرمایید.

 

 

دوربین های دام ( گنبدی ) Dome Type

دوربین مداربسته دوربین های دام DOME

 

دوربین های مداربسته دام یا گنبدی، نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است.اصطلاح دام به شکل بدنه این نوع از دوربین های مداربسته دلالت دارد.این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

     کاربرد های دوربین دام

این نوع از دوربین های مداربسته به طور معمول در محیط های مسقف اداری و تجاری یا مسکونی و فروشگاه ها مورد استفاده قرار گرفته و عموما کاربردهای غیرصنعتی دارند،

بدلیل اینکه بدنه این دوربین ها معمولا مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارد.  البته در بعضی مدل ها ی این دوربین از کاورهای weather proof ( ضد آب ) و کاور های Vandal ( ضد ضربه ) استفاده شده که نصب آن در محیط های باز ( Out Door ) امکان پذیر میکند.

بدنه این نوع دوربین های مدار بسته از فلز یا پلاستیک فشرده ساخته شده و در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته شده و از لحاظ کیفیت تصویر محدودیتی ندارند.

برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین دارند. این دوربین ها می توانند فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهند و حتی در نور کم نیز کار می کنند.در گذشته این نوع از دوربینها از تکنولژی بالایی بهره نمیبردند .

ولی اکنون در نمونه های جدید تقریبا تمامی قابلیت ها و تکنولژِی های یک دوربین box type به ظاهر زیبای آن اضافه شده که به این دوربین جایگاه خاصی را در سیستم های نظارت تصویری داده است.

دید در شب دوربین های دام

دوربین های مدار بسته دام که دارای IR هستند از قابلیت دید در شب برخوردارند دور لنز دوربین مجموعه ای از LED ها کار گذاشته شده اند که توسط یک حسگر حساس به نور عمل می کنند. این حسگر در هنگام کم شدن نور دستور روشن شدن LED ها را صادر می کند البته این قابلیت تفاوت زیادی در هزینه آنها ایجاد نمی کند.این دوربین ها معمولا دید در شبی با بُرد متوسط دارند و در صورتی که نیاز به دید بهتر در شب باشد، می بایست از دوربین بولت استفاده نمود و یا پروژکتورها مادون قرمز در کنار دوربین مدار بسته دام نصب نمود.

زاویه دید دوربین های دام

در ساخت دوربین های دام عموما از دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنزوریفوکال (Varifocal lens) استفاده می شود. دوربین های دام با لنزهای ثابت معمولا با لنز 2.8 میلیمتر (85~ درجه) یا 3.6 (70~ درجه ) میلیمتر ساخته می شوند و دوربین های دام وریفوکال معمولا لنز3-9 (35~ تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (25~ تا 85 درجه) میلیمتر دارند. به دوربین های دام موتورایز که معمولا دارای لنز زوم هستند و با سرعت بالا به زوایای مختلف میچرخند، اسپید دام (Speed Dome) گفته می شود.

      محاسن دوربین های دام

قیمت ارزانتر نسبت به انواع دیگر

ابعاد جمع و جور و اصطلاحا کامپکت زیبا و مناسب برای مکان های با طراحی خاص

دارای محفظه (حباب) که خود به عنوان یک محافظ برای لنز و دوربین عمل می کند

بدلیل لنز تیره رنگ این دوربین ها نمیتوان تشخیص داد که دوربین در حال ضبط است یا خیر

معایب دوربین های دام 

 نسبت به انواع دیگر، قدرت پیشگیری از سرقت پایین تری دارند. هنوز هستند کسانی که با دیدن آنها تشخیص دوربین نمی دهند!

زاویه برداشت تصویر عمود و نیمه عمود است. در صورت عدم استفاده از پایه دیواری، تصویر سوژه به صورت نیمرخ برداشت می شود.فقط در صورت استفاده از «پایه دیواری» یا کوتاه بودن سقف (یا محل نصب) تصویر مناسبی از چهره سوژه ارائه می شود.البته با کمی دستکاری و خلاقیت از نوع ایرانی! می توان آنها را روی دیوار نیز نصب کرد. اما نتیجه مطلوب و ۱۰۰ درصدی حاصل نخواهد شد.

     دوربین های بولت Bullet type

دوربین های بولت BULLET

اصطلاح بولت (Bullet) به معنای گلوله یا لوله است. دوربین های بولت دوربین هایی با بدنه معمولا استوانه ای شکل و عموما فلزی هستند.دوربین های مداربسته بولت ازپرکاربردترین و پرفروشترین دوربین های مداربسته میباشد

دوربین های مداربسته بولت Bullet در سه نوع دوربین مداربسته آنالوگ , دوربین مداربسته تحت شبکه , دوربین مداربسته AHD در بازار موجود میباشند.

  کاربرد دوربین های بولت

دوربین های بولت معمولا کاربردی بیرونی دارند. با توجه به ضد آب بودن بدنه (IP66 بودن) این دوربین ها و شکل خاصشان این دوربین های برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی مناسب هستند.دارای کیفیت ها و مشخصات فنی متفاوت می باشند.این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه ور کردن آن در آب نیست.

دید در شب دوربین های بولت

 دوربین های بولت عموما دارای دید در شب IR هستند. دید در شب دوربین های بولت نسبتا بالا است . برد دید در شب این دوربین ها به تعداد و نوع LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین وابسته است. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربین ها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاما مشخص کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست.معمولا دید در شب دوربین مداربسته از 10 متر تا 50 متر متغیر میباشد و اکثر این دوربیین ها دارای 20 متر دید در شب مفید میباشند.

زاویه دید دوربین بولت

این دوربین ها از نظر نوع لنز آن به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

دوربین مداربسته بولت با لنز ثابت ( Fixed Lens ) :

این دوربین ها معمولا با لنز ۳٫۶(۷۰ درجه)، ۶(۵۰ درجه) یا ۱۲(۲۵ درجه) میلیمتر تولید می شوند.

دوربین مداربسته بولت با لنز وریفوکال ( Varifocal Lens ) :

این دوربین ها دارای لنز ۳-۹ (~۳۵ تا ۸۰ درجه) میلیمتر یا ۲٫۸-۱۲ (~۲۵ تا ۸۵ درجه) میلیمتر می باشند.

   Hنواع دوربین از نظر شکل ظاهری دوربین مداربسته صنعتی دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی امکان تعویض و جابجایی لنز (Varifocal ، Motorize ، Auto Iris ، Fix) را دارد. این قابلیت باعث می شود که این دوربین ها کاربری های متفاوتی داشته باشند. لنزهای استاندارد دوربین مداربسته می توانند فاصله 35 تا 40 فوتی را پوشش دهند.

دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارند که امکان پوشش دهی مسافت های بیشتر از 40 فوت را نیز فراهم می کند.و همچنین امکان ست شدن با انواع پایه و کاور های خاص ، میتواند در تمامی محیط های مسکونی ، اداری ، تجاری و یا صنعتی نصب و راه اندازی شود .

این نوع دوربین همانند سایر دوربین ها از تکنولژی آشكارسازهای CCD ) Charge Couple Device) و CMOS (Compelementary Metal Oxide Semiconductor ) بهره میگیرند. که البته دوربینهایی که آشکار ساز آنها از نوع CCD میبا شد دارای وضوح و شفافیت بالا تری میباشند . انواع مختلف این دوربین دارای قابلیت هایی از قبیل تنظیمات خود کار و دستی نور و رنگ نیز میباشند.

انواع دوربین از نظر شکل ظاهری دوربین های مینیاتوریدوربین های مینیاتوری Pin Hole

دارای ابعاد کوچکی میباشد ( حدود 3 در 3 سانتیمتر ) دارای لنز ثابت و میکروفن جهت دریافت صدا.دوربین های مینیاتوری ( و یا دوربین لنز سوزنی ) به دلیل حجم کم و لنز کوچک خود این امکان را دارد تا از پشت یک سوراخ 3 میلیمتری ، بصورت مخفی به ما تصویر دهد. این دوربین کیفیت بالایی ندارد و بیشتر برای محیط های کوچک و دارای نور مناسب ( بصورت مخفی ) نصب و راه اندازی میشود .

انواع دوربین از نظر شکل ظاهری دوربین های اینفرارددوربین های اینفرارد

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا ir گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی led در اطراف لنز  دوربین های اینفرارد نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

انواع دوربین از نظر شکل ظاهری فست دامفست دام Fast Dome

قابلیت های زیر ، این دوربین را از انواع دیگر دوربین ها متمایز میکند .
PTZ این دوربینها قابلیت حرکت افقی، عمودی و همچنین زوم اپتیک و دیجیتال بصورت کنترل دستی و اتوماتیک را دارند .

حرکت افقی ( Pan) تا 360 درجه ، حرکت عمودی ( Tilt ) 90 درجه . قابلیت زوم اپتیکال ( در مدل های مختلف 10x تا 35x ) . لنز Auto Iris ورودی و خروجی های الارم و… اپراتور این دوربین میتواند به راحتی دوربین را در جهت های مختلف هدایت کند و با قابلیت زوم فضای بیشتری را پوشش دهد .
از دیگر امکانات این دوربین برنامه ریزی حرکت خودکار و زمان بندی شده بر روی نقاطی است که توسط اپراتور در حافظه دوربین ثبت شده است. قابلیت دنبال کردن سوژه بصورت خود کار نیز در بعضی از مدلها ی پیشرفته موجود میباشد. سرعت چرخش بالا ( تا 100 درجه در ثانیه ) و زوم اپتیکال فست دام باعث شده تا در مناطق حساس ، سوله ها ، فظا های باز و همچنین برای کنترل ترافیک ، بهترین گزینه باشد.

انواع دوربین از نظر شکل ظاهری دوربین مداربسته شبکه ای IPدوربین مداربسته شبکه ای و IP

دوربین مدار بسته شبکه ای نوع بی سیم و با سیم دارند. نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند منتقل می کنند. نصب دوربین های IP آسان تر از دوربین های آنالوگ است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه وتقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی منتقل می کنند.نسخه های Wi-fi این نوع دوربین ها نیز در دسترس هستند . كه می توانند در هرجایی در مدت زمان بسیار اندكی نصب شوند.

نتیجه گیری:

دوربین های مداربسته از نظر شکل طاهر به انواع مختلف دوربین های دام ، دوربین های بولت ، دوربین مداربسته صنعتی ، دوربین های مینیاتوری ، دوربین های آی آر ، فست دام و دوربین های مداربسته شبکه ای یاIP تقسیم بندی میشود که در بالا هرکدام به اختصار توضیح داده شد.انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهر با توجه به مکانی که نصب میشوند میتواند تغییر کند.