برد دوربین مداربسته مدل CCD چیست ؟

ccd sensor

وظیفه اصلی حسگر تصویر دوربین مدار بسته یا همان سنسور دوربین دریافت نور از لنز و تبدیل نور به تصویر می باشد . حسگر ها در دو نوع سی سی دی CCD و سی موس CMOS با اندازه مختلف به طور مثال ابعاد استاندارد ۱/۳ اینچ موجود می باشند.

حسگرهای سی سی دی CCD بر روی یک برد الکترونیکی قرار دارند که طراحی آنها نقش مهمی در کیفیت دوربین دارد.حسگر های سی سی دی برای ایجاد تصویر نیازمند یک پردازشگر مجزا جهت پردازش تصویر خروجی حسگر می باشند. پرداشگر تصویر یا همان چیپست ها نیز پشت برد سی سی دی قرار میگیرند و در چند نوع شرکت سازنده : سونی ، شارپ ، نکست چیپ و ... موجود میباشند که سازنده سونی کیفیت بهتری از خود ارائه میدهد.

بردهای CCD برای نمایش تصویر نیازمند یک پردازشگر مجزا نیز هستند و همانطور که در تصویر مشاهده می شود هیچ گونه خروجی مستقیمی برای گرفتن تصویر موجود نمی باشد و این شاید یکی از دلایل مخالفت ها با این نوع برد ها باشد.

پردازنده ی مرکزی که وسط برد قرار دارد باید دقیقا روی لنز دوربین قرار گیرد که البته برای فیکس شدن دقیق لنز روی پردازنده چهار پایه روی برد قرار می گیرد و لنز بطور دقیق روی برد فیکس می شود ؛ گفتنی است که از آنجایی که بسیاری از دوربین های داخل کشور اسمبل شده هستند دیده شده که افراد هنگام اسمبل کردن دوربین و درهمین مرحله ، ایمیجر (که در تصویر بالا وسط برد قرار دارد) را بخوبی تمیز نکردند و یا لنز را بخوبی قرار نداده اند و در تصویر دوربینها در شب و یا در شرایط خاص لکه هایی روی تصویر دیده می شود پس در صورتیکه موردی مشاهده کردید می تونید دوربین را به تعمیرگاه مجاز ببرید.