تفاوت دوربین مدار بسته با لنز متغیر و لنز ثابت

لنز دوربینهای مدار بسته به دو گروه زیر تقسیم میشود
دوربین مداربسته لنز ثابت
دوربین مدار بسته با لنز متغیر (وری فوکال)

میزان تقاضای دوربین با لنز متغییر

بررسی ها نشان داده که در سال 2017 بیش از 60٪ درخواستها برای دوربین های با لنز متغیر بوده و حدود 30٪ برای دوربین ها با لنز ثابت می باشد که همان طور که گفته شد انتخاب هر کدام از آنها بستگی به شرایط خرید دارد که در ادامه مقاله به تک تک آنها می پردازیم.

دوربین های با لنز وریفوکال انعطاف پذیرتر از دوربین های با لنز ثابت دارند.
دوربین های با لنز وریفوکال هزینه بیشتری دارند.
دوربین های با لنز وریفوکال تنظیم دقیق میدان دید را بسیار راحتتر از دوربین های مداربسته با لنز ثابت دارند.
اگر داشتن حجم پیکسلی خاصی در هر متر مربع بسار مهم باشد از لنز وریفوکال استفاده می شود.
اما اگر هزینه پروژه برای کارفرما مهم باشد از دوربین های مداربسته با لنز ثابت استفاده می شود.

اما این یک نکته قابل تامل است که اگر دوربین های مداربسته با رزولوشن بالاتر استفاده شود دوربین های مداربسته با لنز ثابت باعث می شود جزئیات خوبی در اختیار کاربر قرار گیرد و نیازی به تنظیم دستی میدان دید نیست.
اگر عناصر فضای مورد نظر برای نصب دوربین مداربسته مدام در حال تغییر و جا به جایی باشند و یا اگر رفت و آمد مشتریان همواره در این فضا زیاد باشد و یا اگر جابه جایی محصولات در این فضا زیاد باشد باید از لنز متغیر استفاده گردد تا پایش محیط توسط دوربین های مداربسته با کیفیت بهتری صورت پذیرد.

هزینه و زمان

هزینه دوربین های مداربسته با لنز متغیر(وریفوکال) بسیار بالاتر از دوربین مداربسته بالنز ثابت می باشد ولی زمان نصب دوربین های مداربسته با لنز متغیر(وریفوکال) کمتر از دوربین های مداربسته بالنز ثابت می باشد.

از دوربین های مداربسته لنز ثابت برای اتاقهای کوچک مثل دفتر کار استفاده و از لنزهای وریفوکال برای فروشگاههای بزرگ و فضاهای باز و لابیها استفاده می شود.