دوربین مداربسته شبکه (IP)

ip

 دوربین مداربسته (Internet Protocol) IP نوعی از دوربین های مداربسته دیجیتالی است که برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ قادر است داده ها را از طریق شبکه و اینترنت ارسال و دریافت کند. اما باید خاطرنشان شد که اصطلاح دوربین مداربسته IP تنها به دوربین های نظارتی اطلاق می شود.

تاریخچه دوربین مداربسته IP

دوربین مداربسته IP برای اولین بار در سال 1996 توسط شرکت Axis Communications اختراع شد. اولین نمونه این نوع دوربین مداربسته IP با نام تجاری Axis Neteye 200 وارد بازار گشت. دوربین مداربسته IP نیازمند دستگاه ضبط ویدئویی شبکه یا NVR است. واژه NVR از کلمه ضبط کننده ویدئویی تحت شبکه یا Network Video Recorder گرفته شده است. دستگاه NVR وظیفه کنترل ضبط، ارسال و پخش و مدیریت آلارم ها و… را بر عهده دارد.

انواع دوربین مداربسته IP در رزولوشن های 0.3 (VGA Resolution) دسی بل تا 29 مگاپیکسل وجود دارند.در خلال پیشرفت سایر تکنولوژی های تصویری، سیستم های دوربین مداربسته IP نیز اخیرا پیشرفت چشم گیری داشته اند. به طوری که در قرن 21 شاهد رزولوشن هایی نظیر 720P یا 1080i بوده ایم. مدل های دوربین مداربسته آنالوگ پیشین از فرمت های رادیوئی نظیر CIF, SECAM, PAL وSECAM (Common Intermediate Format) استفاده می کردند.

دوربین های مداربسته IP از لحاظ امکانات با یکدیگر متفاوت هستند. بعلاوه تفاوت هایی نیز در نقشه های فشرده سازی (Compression Schemes)، پروتکل های شبکه و APT دارند.

دوربین مداربسته IP

مزایای دوربین مداربسته IP

صدای دو طرفه (Two_way Audio) این امکان را به کاربر می دهد تا با استفاده از یک شبکه هم گوش دهد و هم صحبت کند.

استفاده از سیستم Wi_fi یا اینترنت بی سیم (Wireless Network).

هوش توزیع شده (Distributed Intelligence) که به سیستم این امکان را می دهد تا بصورت هوشمند کنترل کننده باشد. برای مثال دوربین مداربسته IP قادر است تصاویر را آنالیز کند.

حفظ امنیت انتقال داده ها از روش های مخفی و مستند.این روش ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

WPA

WPA2

TKIP

AES

امکان کنترل از راه دور. که کاربر می تواند با استفاده از گوشی تلفن همراه هوشمند خود سیستم را مانیتور و مدیریت کند.

استفاده از سیستم (Power Ove Ethernet) POE برای تأمین انرژی سیستم.

معایب دوربین مداربسته IP

هزینه نسبتا بالا

امکان هک اطلاعات( چراکه اطلاعات از طریق اینترنت ارسال و دریافت می شوند و امکان هک بسیار بالاست. )

 

اجزای سازنده سیستم دوربین مداربسته IP

لنز دوربین (Lens)

فیلتر چشمی (Optical Filter)

حسگر تصویر (Image Sensor)

پردازشگر تصویر (Image Procnor)

فشرده سازی (Compression)

CPU

ذخیره سازی (Flash Memory Or …)

DRAM Ethernet Internet

سیستم های دوربین مداربسته IP هر کدام آدرس IP خود را دارند. با استفاده از این آدرس به اینترنت وصل می شوند. داده ها را دریافت می کنند، ارسال می کنند، ایمیل می فرستند، آلارم ها را مدیریت می کنند و …