لوله فلکسی و داکت چیست؟

لوله فلکسی

لوله فلکسی, لوله خرطومی شکل فلزی و انعطاف پذیر با مقطع گرد است که برای پوشش و محافظت از کابل های الکتریکی استفاده می شود .از این لوله ها بیشتر برای محافظت از کابلها در محیط های بیرونی و صنعتی استفاده می شود.

لوله فلکسی و داکت چیست؟

لوله فلکسی دو نوع کلی دارد که هر کدام برای استفاده در فضای مناسب خود ساخته شده اند :

۱- لوله فلکسی ( لوله خرطومی فلزی ) بدون روکش : این نوع فاقد روکش پلاستیکی می باشد و در محیط های داخلی از آن استفاده می شود.

۲- لوله فلکسی روکش دار : شکل رایج لوله فلکسی که دارای یک پوشش پلاستیکی PVC می باشد و معمولا در نصب دوربین مداربسته از آن استفاده می شود. این نوع برای محیط های خارجی یا مرطوب مناسب است.

از لوله فلکسی معمولا برای محافظت از کابلها در محیطهای بیرونی و یا صنعتی استفاده می شود و با قرار دادن کابل ها در فلکسی عمر کابل را بالا برده کابل ها را به راحتی با استفاده از آن دسته بندی میکنه خطر بریده شدن و یا قطعی کابل را کاهش داده و موجب رفع نویز در کابل ها میشود.

در صورت نیاز به تحمل فشارهای فیزیکی بسیار سنگین باید از لوله فلزی استفاده کنید.
لوله های فلکسی با اندازه های استانداردی ساخته می شوند و بر مبنای تعداد کابل هایی که در آن قرار خواهد گرفت انتخاب میشوند.
   برای بستن لوله فلکسی به دیوار از بستهای مخصوص آن (بست اسپید) استفاده می شود. باید توجه داشته باشیم که هر سایز از لوله به بست مناسب همان سایز نیاز خواهد داشت.
 

این لوله ها در اندازه های استاندارد تولید و قابل تهیه می باشند . سایز های لوله فلکسی عبارتند از :

لوله فلکسی ۱۱، ۱۳، ۱۶، ۲۱، ۲۵، ۲۹، ۳۶، ۴۲، ۴۸

   انواع لوله فلکسی با توجه با شکل ظاهری:

لوله فلکسی خرطومی

          لوله فلکسی خرطومی

لوله فلکسی باعایق پشم شیشه