پدال دزدگیر اماکن

یکی از مهم‌ترین اجزا دزدگیر اماکن برای مکان‌هایی مث مراکز فروش اجناس گران قیمت و لوکس، پدال دزدگیر است.

وظیفه پدال دزدگیر اماکن ، اعلام خطر و به صدا درآوردن آژیر دزدگیر اماکن، در مواقعی که دستگاه در حالت حفاظت نیست (اصطلاحا Disarm) استفاده می‌شود.

پدال دزدگیر اماکن

کاربرد پدال دزدگیر اماکن

چرا باید دزدگیر اماکن در حالت غیرفعال نسبت به تحریک‌هایی خاص حساس باشد؟

پدال دزدگیر اماکن

در مراکزی مانند طلافروشی‌ها، فروشگاه‌ها، صرافی‌ها و … که ممکن است در طول روز هم مورد سرقت قرار بگیرند، در طول حضور کاربر دزدگیر غیرفعال است و اگر چشمی‌ها و مگنت‌های متعلق به دستگاه دزدگیر تحریک شوند، به هیچ وجه آژیر دستگاه به صدا در نمی‌آید. حال اگر سارقینی در طول روز به این مراکز هجوم بیاورند و قصد سرقت داشته باشند، در این حالت با استفاده از پدال دزدگیر می‌توان آژیر دستگاه را به صدا درآورد.

بعضا در سیستم های امروزی فرمان اولیه ای که توسط پدال به دستگاه مرکزی صادر می شود فقط تلفن کننده را فعال میکند و هیچگونه آلارمی یا اژیری به صدا در نمی آید اما در صورت تحریک مجدد پدال ، آژیرها نیز تحریک میشوند . (این قابلیت جهت خبر کردن مخفیانه پلیس و نیروهای امنیتی کاربرد دارد.)

پدال دزدگیر اماکن چگونه عمل می‌کند؟

 

پدال‌ دزدگیر اماکن معمولا دارای ۲ یا ۳ سیم است. وقتی پدال فشرده شود، در اصل بین ۲ سیم ورودی پدال اتصال کوتاه ایجاد می‌شود. با برقراری اتصال کوتاه دستگاه آژیر می‌کشد و با شماره‌های تعریف شده در حافظه دستگاه دزدگیر اماکن تماس می‌گیرد.

در دزدگیرهای جدید زون مخصوص پدال دزدگیراماکن قرار داده شده که با تحریک این زون، آژیر به صدا در نخواهد آمد، ولی تلفن کننده به شماره‌های حافظه (یکی از این شماره‌ها می‌تواند شماره مرکز پلیس باشد.) تماس برقرار می‌کند و سارق غافلگیر می‌شود.

انواع پدال دزدگیر اماکن

 

    پدال بی‌سیم

    پدال باسیم

نکته: البته بعضی کاربران به جای استفاده از پدال ، از کلید هم استفاده می‌نمایند. این کلیدها نیز دقیقا مانند پدال عمل می‌کنند.

 

زون ۲۴ ساعته چیست؟

 

زون ۲۴ ساعته دزدگیر اماکن، زونی می‌باشد که هر گاه تحریک شود، آژیر دستگاه به صدا درخواهد آمد. عملکرد این زون به این که دستگاه در حالت فعال (ARM) یا غیرفعال (DISARM) باشد ربطی ندارد. از این رو نام این زون، زون ۲۴ ساعته می‌باشد.

این زون معمولا برای اتصال سنسورهای دود و پدال استفاده می‌شود.

روش نصب پدال دزدگیر اماکن

تنها راه نصب و قرار گرفتن پدال دزدگیر، استفاده از زون 24 ساعته دزدگیر اماکن می‌باشد.

در پدال‌های سه سیم، یک سیم به عنوان سیم مشترک استفاده می‌شود و با توجه به خروجی زون ۲۴ ساعته دزدگیر، از یکی از دو سیم دیگر استفاده می‌شود.

بطوری که خروجی پدال و ورودی دزدگیر مطابق با هم وصل خواهند شد. یعنی اگر ورودی دزدگیر NC باشد، سیم مشترک و NC پدال باید به دزدگیر متصل شوند. برای NO نیز به همین شکل است.

  • اگر بیشتر از یک پدال دزدگیر اماکن داشته باشید، دقت کنید که حتما باید آن‌ها بطور موازی بهم متصل شوند.
  • اگر سنسور دود و یا حرارت نیز در مدار داشته باشید، آن‌ها را نیز به پدال‌ها و بصورت موازی وصل نمایید.

 

اما اگر دستگاه دزدگیر اماکن شما زون ۲۴ ساعته نداشت چه باید کرد؟

در این حالت باید از زون‌های پارت (part) استفاده کرد. زون part زونی است که بصورت جداگانه حفاظت می‌شود. معمولا بر روی ریموت دزدگیر کلیدی جداگانه برای حفاظت از این زون وجود دارد.

 

 

سوالات خود را بیان کنید...

There are no comments yet