طراحی سیستم دوربین مداربسته هیبریدی

 دیاگرام دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین های مداربسته آنالوگ از طریق یک کابل کواک به دستگاه DVR متصل می شوند و برد عملیاتی آن ها بدون استفاده از دستگاه تقویت کننده، حدود 305 متر است. دوربین های IP یا تحت شبکه از طریق کابل اترنت می توانند به دستگاه NVR وصل شوند و تا فاصله 100 متری نیاز به سوییچ دیگری ندارند.

مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ هزینه کمتر، نیاز به حافظه کمتر به منظور ذخیره سازی اطلاعات در هارد و عدم نیاز به پهنای باند شبکه است. از طرف دیگر دوربین مداربسته IP نیز مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به رزولوشن بالاتر تصویر و عملکرد بدون سیم اشاره کرد. سیستم دوربین مداربسته هیبریدی هر دوی این قابلیت ها را در اختیار شما قرار می دهد، کافیست یک دستگاه DVR هیبریدی یا همان دستگاه HVR را خریداری و نصب کنید.

شکل بالا دیاگرام یک سیستم دوربین مداربسته هیبریدی را نشان می دهد. همانطور که می بینید هم دوربین های مداربسته IP و هم دوربین های مداربسته آنالوگ به دستگاه DVR هیبریدی متصل شده اند. تغذیه دوربین های مداربسته IP از طریق کابل و به روش PoE صورت می گیرد، ولی دوربین های مداربسته آنالوگ باید از طریق سیم به یک منبع تغذیه خارجی مثل پریز برق متصل شوند تا انرژی الکتریکی مورد نیاز آن ها تامین شود. دستگاه HVR هیبریدی پس از دریافت تصاویر، آن ها در هارد دیسک ذخیره کرده و بر روی صفحه نمایشگر، نشان می دهد. امکان ارسال تصاویر ثبت شده به موبایل و کامپیوتر، از طریق اینترنت وجود دارد. در این صورت کاربر می تواند از راه دور تصاویر دوربین مداربسته را به صورت آنلاین مورد بررسی و کنترل قرار دهد.

مثالی از سیستم دوربین مداربسته هیبریدی

دوربین مداربسته هیبریدی
        دوربین مداربسته هیبریدی

شرایطی را درنظر بگیرید که همه ی دوربین های مداربسته ای که در ساختمان نصب شده اند، آنالوگ هستند و از طریق کابل ترکیبی به دستگاه DVR متصل شده اند، ولی شما می خواهید دوربین مداربسته را در محوطه پارکینگ خودرو ها نیز نصب کنید. بدین منظور باید سیم کشی زیادی از قسمت نصب دوربین ها تا محل قرارگیری دستگاه DVR در ساختمان، انجام شود. دوربین های IP بدین منظور بسیار مناسب تر هستند. از طرف دیگر کیفیت تصویر دوربین های مداربسته IP بالاتر است و شما می توانید به پلاک خودروهای موجود در پارکینگ نیز نظارت داشته باشید.  همان طور که در شکل بالا می بینید به راحتی و بدون نیاز به سیم کشی های طولانی، می توانید چندین دوربین مداربسته IP را در مناطق مختلف پارکینگ نصب کنید.

در چنین شرایطی که در ساختمان هم دوربین مداربسته آنالوگ و هم دوربین مداربسته IP نصب شده، حتما باید از سیستم دوربین مداربسته هیبریدی استفاده نمود.